Joi, 21 Iunie 2018

Sorana Cîrstea, eliminată de la Sankt Petersburg în primul tur

Parcursul Soranei Cirstea de la Sankt Petersburg a fost unul extrem de scurt, ea fiind invinsa inca din primul tur de slovaca Dominika Cibulkova, numarul 26 in clasamentul mondial.

Aceasta din urma s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-2.

Sportiva nascuta in Targoviste a inceput excelent partida de marti seara, reusind sa se distanteze la 4-0 dupa doua breakuri.

A fost insa momentul in care Sorana a inceput sa resimta presiunea si, pe acest fond, i-a permis adversarei sa revina in joc.

Cirstea a avut sansa de a inchide primul set atunci cand a servit la scorul de 5-4, insa Cibulkova a facut breakul si a trimis actul in „prelungiri”. Acolo a fost mai proaspata si s-a impus clar.

Setul secund a fost diametral opus, slovaca distantandu-se la 3-0 si reusind sa gestioneze apoi foarte bine acest avantaj consistent.

Pentru Cibulkova urmeaza un duel dificil, cu frantuzoaica Mladenovic, in timp ce Sorana pleaca acasa cu un cec in valoare de 6.925 de dolari.

Sonara Cirstea – Dominika Cibulkova 5-7/ 2-6