Duminica, 16 Decembrie 2018

Sport

Juniorii G de la Kinder Târgoviște au fost de neoprit!

Ionuț Parghel

Puștii lui Eduard Prisăcaru au câștigat Memorialul “Gheorghe Ene” și „Cupa Steluțelor”. “2018 a fost un an bun pentru noi”

Sezon excelent făcut de juniorii G de la Kinder Târgoviște! Puștii antrenați de Eduard Prisăcaru au devenit campioni județeni după ce au câștigat Memorialul „Gheorghe Ene”, iar săptămâna trecută au terminat pe primul loc la Cupa “Steluțelor”, competiție găzduită de Sala Sporturilor din Bradu.

Kinder a încheiat campionatul pe prima treaptă a podiumului după ce

Dâmboviţeanul Florin Tănase, la cota 7

Dâmbovițeanul Florin Tănase a ajuns la cota 7 în sezonul actual al Ligii 1. Găeșteanul de 23 de ani și-a trecut un nou gol în tricoul lui FCSB, luni seara, în meciul cu Viitorul Constanța, pe care roș-albaștrii l-au câștigat cu 2-0.

“Tase” a deschis scorul în disputa cu dobrogenii, în minutul 41, când și-a asumat răspunderea executării unei lovituri de la 11 metri. În prima fază, mijlocașul ofensiv al lui FSCB a tras slab, iar portarul Viitorului a respins în față, după care dâmbo

Baschet feminin. CSM Târgovişte dispută derby-ul cu Universitatea Cluj

Marţi, 11 decembrie, de la ora 18.00, echipa de baschet feminin CSM Târgovişe forţează o nouă victorie stagională, pe terenul celor de la CS Universitatea Cluj. Meciul va începe la ora 18.00 şi va avea loc în sala Horia Demian. Astăzi va avea loc etapa a VII-a din grupa valorică A a LNBF. Programată iniţial în 28 noiembrie, partida a fost reprogramată pentru 11 decembrie.

Jucătoarele echipei CSM Târgovişte au profitat de câteva zile libere între meciul disputat sâmbătă la Satu Mare cu echipa

CSM Târgoviște, învinsă din nou de vicecampioana României

CSM Târgoviște a încheiat cu înfrângere și al doilea duel cu CSM Satu Mare din actualul sezon al Ligii Naționale de baschet feminin. Formația dâmbovițeană nu a putut emite prea multe pretenții pe terenul vicecampioanei României, iar la final a pierdut cu 62-76.

Chiar dacă Târgoviștea a sperat că poate da lovitura pe terenul sătmărencelor, speranțele la victorie ale dâmbovițencelor s-au năruit rapid. După ce Monique Coker et comp. au ieșit victorioase în primul sfert (15-11), gazde

Târgovişteanca Petruța Iugulescu, nominalizată de FIFA pentru a arbitra la Campionatul Mondial de fotbal feminin

Veste excelentă primită de târgovișteanca Petruța Iugulescu la început de decembrie! Titrata arbitră dâmbovițeană a fost nominalizată de FIFA pentru a oficia la Campionatul Mondial de Fotbal feminin, ce va avea loc anul viitor în Franța, în perioada 7 iunie -7 iulie.

Petruța va fi, fără doar și poate, unul dintrei cei mai experimentați arbitrii asistenți ai turneului final. Pentru târgovișteancă Mondialul din Franța va fi al doilea din carieră la care va lua parte, după cel din Ca

Retur dificil. CSM Târgovişte dă piept cu Galatasaray, în cupa CEV la volei feminin

Returul confruntării dintre CS Municipal Târgovişte şi Galatasaray Istambul este programat, marţi 4 decembrie 2018, la Istanbul, de la ora 19.00.

În prima manşă din faza 16-ilor Cupei CEV, care a avut loc la Târgovişte, fetele noastre au pierdut cu un categoric 0-3.

Meciul se va disputa în sala de volei Burhan Felek, de la ora 19.00.

În cazul în care Galatasaray va câştiga şi această partidă, turcoaicele vor întâlni câştigătoarea dintre Nova KBM Branik (Slovenia) şi Yenisei Krasnoyars

Jocul Chindiei suferă! Viorel Moldovan cere întăriri în pauza de iarnă. “Nu avem nevoie de cantitate, avem nevoie de jucători care să aducă un plus de valoare”

Chindia Târgoviște nu se simte deloc bine în finalul acestui an. Victoria este obținută tot mai greu de roș-albaștrii, iar conducerea tehnică pare a nu avea soluții utile pe banca de rezerve. Ieri, în partida cu ASU Poli Timișoara, Chindia s-a chinuit din greu până și-a asigurat toată zestrea de puncte.

Chiar dacă a urcat din nou pe prima treaptă a podiumului, formația dâmbovițeană arată că suferă din ce în ce mai mult. Pentru ca echipa să arate bine în retur, antrenorul Viorel Mo

CSM Târgovişte 0 - 3 Galatasaray Istanbul

Echipa de volei feminin a CSM Târgovişte a fost învinsă, pe teren propriu, marţi, de Galatasaray Istanbul, cu scorul de 0-3. Acesta a fost meciul tur din Cupa CEV. Returul se va juca pe 4 decembrie, la Istanbul.

Chiar dacă fetele noastre au jucat în faţa unui public numeros nu au reuşit să câştige.    Suporterii au venit la meci cu un tricolor uriaş. La confruntare a asistat şi fostul component al Generaţiei de Aur, Gheorghe Popescu.

Returul confruntării dintre CS Municipal Târgovişte şi

Imaginea unui mare domnitor, imprimată pe tricourile CSM-ului înaintea unui meci cu Galatasaray Istanbul

Pe noile tricouri ale fetelor de la echipa de volei a CSM Târgoviște a fost imprimat chipul lui Vlad Țepeș, fost domn al Țării Românești, recunoscut la nivel internațional pentru metodele de pedeapsă și pentru modul în care a condus țara, chiar de aici, de la Curtea Domnească din Târgoviște. Acum, de Centenar, conducerea clubului a decis să dea o nuanță istorică echipei, ceea ce poate fi un exemplu și pentru alte sporturi, instituții sau orice are legătură cu Târgoviște, acest “munte” de istori

Chindia Târgovişte, din nou pe prima poziţie în Liga a 2-a

Chindia Târgovişte a revenit în fruntea clasalementului Ligii a 2-a, după meciurile etapei a 18-a.

Echipa antrenată de Viorel Moldovan a terminat la egalitate, scos 0-0, partida jucată contra celor celor de la Luceafărul. REZULTATE:

Chindia întrerupe seria excelentă a victoriilor! Scor alb cu Metaloglobus

Târgoviștenii au disputat sâmbătă, 17 noiembrie, meciul din etapa 17 a Ligii a 2-a, în deplasare la Metaloglobus, ocupanta locului 12 în acest moment. Chindia nu a putut obține cele 3 puncte puse în joc și a remizat, scorul final fiind 0-0.

Petrolul a profitat de acest moment și s-a apropiat la un singur punct de Chindia, care rămâne în continuare liderul seriei, după ce s-a impus la limită în deplasare la Timișoara. Clinceni a trecut cu 2-1 de Aerostar Bacău și sunt la 3 puncte în spatele Chi

Chindia trece printr-o perioadă excelentă în campionat! Merge „ceas” în Liga 2

Tărgoviștenii s-au deplasat la Clinceni, pentru meciul cu Academica, din cadrul etapei 13 a Ligii a 2-a, unde au întâlnit liderul seriei, care avea acumulate 27 de puncte, la egalitate cu Snagov, înainte de această întâlnire! Băieții lui Viorel Moldovan s-au impus prin reușita lui Cherchez din minutul 40, lovitura de 3 puncte care a dus echipa pe locul 2, la numai un punct de Snagov, care a acumulat 30 de puncte în urma victoriei lejere cu Metaloglobus, scor 3-0. 2 pauză / 2 final, o bună cotă

Chindia se impune la limită cu ultima clasată și urcă în clasament

Târgoviștenii s-au impus la limită, pe jalnicul teren al ultimei clasate, Dacia Unirea Brăila, prin golul marcat de Cherchez în minutul 63. Chindia se află după 9 meciuri pe locul 5, cu 17 puncte acumulate, 6 mai puțin decât liderul Snagov!

Următorul meci al Chindiei va avea loc sâmbăta viitoare, pe Eugen Popescu, unde băieții lui Viorel Moldovan vor întâlni Ripensia Timișoara, ocupanta locului 15, cu doar 8 puncte acumulate. Pandurii vor juca acasă cu UTA iar Clinceni va merge la Balotești. În

Flacăra Moreni, final dramatic în Cupă, dus până la penalty-uri, cu Cetate Râșnov!

Morenarii au evoluat ieri, 28 august, în turul IV al Cupei României, pe propriul teren, contra celor de la Olimpic Cetate Râșnov. Meciul a fost strâns, scorul „alb” ducând la reprize de prelungiri și apoi la lovituri de departajare! Pentru Flacăra au înscris: Neacșu, Cernea, Zidăroiu, Matei, Oaie și Drăgan, în timp ce Negrea a ratat.

Flacăra Moreni – Cetate Râșnov 6:5 (d.p.)

Componența formației: Sârbu / Oprea (Cernea ’93), Vârtej, Matei / Oaie, Dinu (Costea ‘106), Negrea, Neacșu / Roșciugă, Op